«Ընդդիմադիր թևի խոսքն ինչ-որ զուգադիպությամբ համընկնում է ադրբեջանական բանակի գործողությունների հետ». Ալեն Սիմոնյան
![]() 257 Ուրբաթ, 01 ապրիլի, 2022 թ., 13:12 «Մեր պատմության առաջին օրվանից մենք անվտանգության խնդիր ենք ունեցել: Սեպտեմբերի 27-ից էս կողմ պատերազմի հավանականությունը միշտ գրեթե նույնն է եղել, այսինքն՝ շատ բարձր է եղել»,- ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանին, ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: «Ավելի հրատապ հարցեր միշտ էլ կան, բայց Աստված մի արասցե, եթե հանկարծ պատերազմ սկսվի, ուրեմն Վանաձորում պիտի ՏԻՄ չլինի՞, կամ որևէ համայնքում որևէ Տեղական ինքնակառավարման մարմին չլինի՞: Բա պաշտպանությունը ո՞նց ենք կազմակերպելու»: Շարունակելով խոսքը՝ Սիմոնյանը նկատեց. «Ձեր օրակարգը հետևյալն է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությունը ստեղ ոնց կարողանաք քաղաքական շահարկում անեք և զուգորդված խոսակցություն՝ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների հետ: Կարողա տենց չի՞: Ընդդիմադիր թևի գերակշիռ մասի խոսքն ինչ-որ զուգադիպությամբ համընկնում է ադրբեջանական բանակի գործողությունների հետ»: |