«Դրոշ տեղադրելը քաղաք գրավելու նշան է․ Արցախի դրոշը Երևանում ի՞նչ նպատակ ունի, Երևանը վաղուց Արցախի կողմից գրավված է»․ Գագիկ Մելքոնյան
![]() 1440 Երկուշաբթի, 11 ապրիլի, 2022 թ., 22:36 «Միջազգային արենայում մեր կռիվը Արցախի շուրջ է, ՀՀ-ն Արցախից ձեռք չի քաշել, ֆինանսապես և տնտեսապես օգնում է, և եթե Արցախի կարգավիճակի մասին իշխանությունը չի ասում, նշանակում է՝ հիմա պետք չէ այդ մասին խոսել, հզոր երկրներն իրար դեմ խաղի մեջ են, պետք է այնպես քաղաքականությունը վարենք, որ մեր երկիրը ոտատակ չգնա»,- այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը: Անդրադառնալով ՀՀ տարբեր մարզերում Արցախի դրոշը տեղադրելուն՝ պատգամավորն ասաց. «Դրոշ տեղադրելը քաղաք գրավելու նշան է․ Արցախի դրոշը Երևանում ի՞նչ նպատակ ունի, Երևանը վաղուց Արցախի կողմից գրավված է: Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության գալուց հետո ՀՀ-ն գրավված է, էլ Արցախի դրոշ դնելու նպատակը ո՞րն է»: Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |