«Արցախը պաշտոնապես հանձնում է». Հայկ Մարտիրոսյան
Չորեքշաբթի, 13 ապրիլի, 2022 թ., 14:06
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը գրում է. «Այլևս պաշտոնական է: Արցախը հանձնում է: Հանձնում է Պուտինի մի վերջին ջանքով՝ փոխանցել Արցախն Ադրբեջանին: Դա անում է Ռուսաստանի պահանջը ներկայացնելով որպես «միջազգային հանրության» պահանջ: Օգնելու անկամությունը նույնպես Ռուսաստանինն է, բայց դա նույնպես ներկայացնում է որպես «միջազգային հանրության» պահանջ: Արցախն այլևս պաշտոնապես հանձնում է:
Դե հիմա հասկացեք, թե ինչ մեծագույն պատմական հանցանք գործեցիք՝ մարսելով վերջին ընտրությունները: Դե հիմա շարունակեք նստել տներում և ինքներդ ձեզ համոզել, որ նա ճիշտ է ասում, երբ փաստացի ասում է, թե անհրաժեշտ էր շուտ՝ առանց զոհերի հանձնել: Դե հիմա մնացածն էլ հանձնեք:
Շուտով ձեր դուստրերին, ձեր մայրերին, ձեր կանանց էլ է հանձնելու: Այո՛, հանձնելու է: Իսկ դուք ասելու եք, որ «պետք էր շուտ հանձնել»: Ասելու եք, որովհետև հողը հանձնել շտապողը ծնողին ու կնոջն էլ կշտապի հանձնել: Նստեք տներում և վայելեք ձեր հայրենիքով կյանքի վերջին նշույլները»: