«Ալեն Սիմոնյանը թող պատասխանի էդ հարցին՝ իրենք իրենց ինչի՞ տեղ են դրել»․ ԱՀ ԱԺ պատգամավոր
![]() 1098 Հինգշաբթի, 14 ապրիլի, 2022 թ., 21:54 Արցախի ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը այսօր կայացած արտահերթ նիստի ժամանակ պատմեց, որ ամիսներ առաջ ԱՀ ԱԺ պատգամավորները մի շարք հանդիպումներ են ցանկացել ունենալ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ֆորմատով, սակայն հանձնաժողովը չի կայացել և իրենք ուղևորվել են Երևան, հանդիպել ԱԺ նախագահի և մի քանի պատգամավորների հետ. «Ես հարց ուղղեցի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, ասելով, կարգավիճակ ասելով ձեր իշխանությունն ի՞նչ է հասկանում և կարո՞ղ է մի օր ասեք՝ Ադրբեջանի կազմում, Ալեն Սիմոնյանը վիրավորված ասաց՝ մեզ ինչի՞ տեղ եք դնում, իհարկե, խոսքը վերաբերում է կա՛մ անկախացմանը, կա՛մ Հայաստանին միացմանը, հո չե՞նք ասելու Ադրբեջանի կազմում։ Փաստորեն վարչապետի երեկվա ելույթից և իջեցրած հրահանգի շնորհիվ որոշ պատգամավորների ելույթներից հետո պարզ դարձավ մի պարզ ճշմարտություն»,- ասաց պատգամավորը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում |