Մակունցը խուսափել է ապրիլքսանչորսյան միջոցառումներից․ «Հրապարակ»
Երեքշաբթի, 26 ապրիլի, 2022 թ., 09:12
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վաշինգթոնում հայկական համայնքի մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Լիլիթ Մակունցը խուսափել է մասնակցել համայնքի ապրիլքսանչորսյան միջոցառումներին: Նախ, առավոտյան Վաշինգթոնի երկու հայկական եկեղեցիներում սգո պատարագ է մատուցվել, անցկացվել են մի շարք համայնքային միջոցառումներ: Մակունցը որթէ տեղ չի եղել՝ ո՛չ պատարագին, ո՛չ էլ անգամ հայ փոքրիկների կազմակերպած՝ ցեղասպանության վերաբերյալ թատերական ներկայացմանը:
Մակունցի խուսափելն ապրիլքսանչորսյան միջոցառումներից Վաշինգթոնում ընկալվում է որպես պահանջատիրությունից թ ընդհանրապես ցեղասպանության միջազգային ճանաչման թեմայից Հայաստանի իշխանությունների խուսափում, ինչը, համայնքի ընկալմամբ, հանցագործության պես մի բան է: Մակունցն ապրիլի 24-ը նշել է միայն մի փոքր խումբ յուրայինների հետ, որոնց թվում՝ դեսպանության աշխատակիցներ ու նրանց ընտանիքի անդամներ, ծաղիկներ դնելով դեսպանության դարպասների ներսում տեղադրված խաչքարի մոտ:
Հայ համայնքում ասում են՝ դեսպանություն-համայնք կապը երբևէ նման ողբալի վիճակում չի եղել: Մակունցն ամերիկահայ համայնքը բաժանել է սև ու սպիտակի և շփվում է բացառապես մի փոքր խումբ յուրայինների հետ»: