Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարների միջև տևական ժամանակ է՝ որևէ կապ չկա. «Հրապարակ»
Հինգշաբթի, 28 ապրիլի, 2022 թ., 09:12
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Դավիթ Բաբայանի միջև տևական ժամանակ է՝ որևէ կապ չկա․ նրանք անցած տարվա սեպտեմբերից չեն հանդիպել, ԱՀ ԱԳՆ կայքում անգամ արտգործնախարարների հեռախոսազրույցի մասին լուր չկա։ Վերջին հանդիպումը, ըստ կայքի, սեպտեմբերի 7-ին է եղել․ «Քննարկվել են արտաքին քաղաքականության ոլորտում 2 հայկական պետությունների համագործակցությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր...»։ Մենք Դավիթ Բաբայանից հետաքրքրվեցինք՝ ինչո՞վ է պայմանավորված կապի խզումը։
«Մեր արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կապերն ամուր են, ուրիշ բան՝ աշխատանքի նրբություններ, քննարկումներ՝ դա թողնենք, այլ հարց է․․․ այնպես պետք է անենք, որ կապը միշտ ամուր լինի ստրուկտուրաների միջև՝ անկախ նրանից, թե ով է ղեկավարում»,- ասաց նա։