«Փողոցի «ընդդիմությունը» հանրային աջակցություն այդպես էլ չստացավ». Վարդան Հարությունյան
![]() 164 Հինգշաբթի, 05 մայիսի, 2022 թ., 12:18 ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանի գրառումը. «Հստակ է, որ փողոցի «ընդդիմությունը» հանրային աջակցություն այդպես էլ չստացավ և չի կարող ստանալ։ Հստակ է, որ ցանկացած շարժում պիտի ունենա կուլմինացիա (ավարտ)։ Այն ընդդիմությունը, որը գնում է վաբանկ (այսինքն՝ խաղադրույք է անում իր ամբողջ ռեսուրսը) և չի կարողանում ստանալ հանրային աջակցություն, ապա կուլմինացիայի երկու տարբերակ կա՝ կա՛մ մարում է այդ ընդդիմությունը, շարժումը և քաղաքական ուժերը, կա՛մ պետք է գնան զանգվածային բախումների։ Կարծում եմ՝ այս «ընդդիմության» լիդերները պատրաստ են բախումների տանել փողոց դուրս եկած քաղաքացիներին, իշխանությունը ևս պատրաստ է այս բախմանը։ Երկու կողմերն էլ պատրաստ են անմեղ քաղաքացու արյուն թափել։ Եթե «ընդդիմությունը» երրորդ ուժից «դաբրոն» ստանա, ապա բախումներն անխուսափելի կլինեն։ P. S. Նիկոլն ամոթի խարան է և պետք է հեռանա»։ Աղբյուրը` Վարդան Հարությունյան |