«Ինչո՞ւ կոնկրետ գործընթացները տեղի են ունենում կոնկրետ անձանց օրոք». Արսեն Ջուլֆալակյան
![]() 302 Շաբաթ, 07 մայիսի, 2022 թ., 03:06 Նախկին պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանի գրառումը. «Եթե առաջնորդվենք առաջին նախագահի տրամաբանությամբ, ցանկացած գործընթաց, մեծ հաշվով, անիմաստ է, քանի որ բոլոր կարևոր լուծումները «փաթաթվելու են Հայաստանի վզին»: Նույն տրամաբանությամբ, եթե ամեն ինչ նախապես կանխորոշված էր, ով էլ լիներ 1994թ. մայիսին Հայաստանի նախագահը, միևնույն է պատերազմում հաղթելու էինք... Ով էլ լիներ Ադրբեջանի նախագահը, 2016-ին սկսելու էր հայ-ադրբեջանական պատերազմի ապրիլյան գերսրացումը և այսպես շարունակ: Բնականաբար, համաձայն չեմ այդ տրամաբանության/պնդման հետ, քանզի այդ դեպքում նախ կորում է իմաստը որևէ բան անելու (կոտրում ես ազգային երազանքը/նպատակը՝ լինել հզոր պետություն. միևնույն է, որոշիչ լուծումները քեզ պարտադրելու են...), և ապա հարց է առաջանում. ինչո՞ւ կոնկրետ գործընթացները տեղի են ունենում հենց կոնկրետ անձանց օրոք: Հ. Գ. Թե ինչպես «ազգակործան պատուհասը» «ձեռքի թեթև շարժումով» դարձավ անկարևոր մի բան: Այսքանից հետո, գոնե ասեր նաև ազգակործանին պահելու նպատակը, եթե անձերը կարևոր չեն»: Աղբյուրը` Արսեն Ջուլֆալակյան |