IQOS-ի արտադրողը որոշել է գնել եվրոպացի մրցակցին
Աշխարհի խոշորագույն ծխախոտային ընկերություններից մեկը՝ Philip Morris International-ը (PMI), բանակցություններ է վարում իր շվեդ մրցակից Swedish Match-ը գնելու շուրջ, հայտնել են ամերիկյան ընկերության մամուլի ծառայությունից։ Նմանատիպ հայտարարություն է արվել նաև Swedish Match-ում։
Զեկույցում ասվում է, որ Swedish Match-ը կարող է համապատասխան առաջարկ անել, սակայն հնարավոր գործարքը դեռ քննարկվում է, և դրա հեռանկարները մնում են անհասկանալի։
«PMI-ն մտադիր չէ լրացուցիչ մեկնաբանություններ անել քննարկումների վերաբերյալ, քանի դեռ դա տեղին չէ», - ասել են ընկերությունից:
Ընկերությունների հայտարարությունները արձագանք էին The Wall Street Journal-ի հրապարակմանը, որում հրապարակման աղբյուրները խոսում էին հավանական գործարքի մասին։ Ըստ թերթի՝ Swedish Match-ը գնահատվում է 12-15 մլրդ դոլար, իսկ Philip Morris-ի շուկայական արժեքը՝ 155 մլրդ դոլար։ WSJ-ի զրուցակիցները նշել են, որ կողմերը կարող են համաձայնության գալ արդեն այս շաբաթ՝ նշելով, որ բանակցությունները դեռևս կարող են չհանգեցնել գործարքի կնքման»: