«Այս պայքարը ավարտելու ենք հաղթանակով». Իշխան Սաղաթելյան
Կիրակի, 15 մայիսի, 2022 թ., 20:12
«Մենք խոստացել ենք ինքներս մեզ, որ գնալու ենք մինչև վերջ և այս պայքարը ավարտելու ենք հաղթանակով»,- այս մասին այսօր Ֆրանսիայի հրապարակում կայացած հանրահավաքի բեմահարթակից հայտարարեց «Դիմադրություն» շարժման առաջնորդ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ ապրիլի 25-ից իջել են փողոց այս իշխանություններին հեռացնելու նպատակով, իսկ սկսած մայիսի 1-ից ամենօրյա ռեժիմով անհնազանդության ակցիաներ, հավաքներ, հանրահավաքներ և երթեր են իրականացնում, շրջափակում տարբեր պետական հիմնարկներ և շենքեր, իսկ մայիսի մեկից գիշերում են Ֆրանսիայի հրապարակում։ Արդյունքը եղել է այն, որ գոնե հանրային միջավայրում Արցախի նշաձողի իջեցման գործընթացը դանդաղել է:
«Սա արժանապատիվ քաղաքացիների պայքար է, պայքար է ընդդեմ ստի, ընդդեմ ազգային խայտառակության, կապիտուլյացիայի և երկիրը նոր զիջումների տանելու»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։