«Վախկոտ նապաստակի պես կուչ են եկել, ծպտունները դուրս չի գալիս». Ա. Ղազինյան
Հինգշաբթի, 02 հունիսի, 2022 թ., 17:24
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի գրառումը․ «Հայաստանում իշխանությունը զավթած թուրքական ազդեցության գործակալները հրաժարվում են ԱԺ-ում նույնիսկ քննարկել, էլ չեմ ասում հավանություն տալ մի հայտարարության նախագիծ, որը ենթադրում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանություն, Հայաստանի ինքնիշխանության և տարաքային ամբողջականության պաշտպանություն, հայկական հարցի և 1915թ-ի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հանձնառություն:
Եթե 3 տարի առաջ ինչ որ մեկն ասեր, որ այս հարցերը պետք է քննարկվեն ՀՀ ԱԺ-ում, կմտածեինք, որ թուրքական գործակալ է, քանի որևէ մեկը չէր կարող կասկածի տակ դնել դրանք:
Հիմա մենք այն աստիճանի ենք ընկել ու ստորացել, որ հատուկ միջոցներ ենք ձեռնարկում «պողպատե մանդատ ստացած ՔՊ» կոչվող աղանդի ներկայացուցիչներին այս օրակարգով ԱԺ բերելու համար:
Չենք մտածում համազգային կոնսենսուսի մասին, չենք մտածում հայտարարության նախագիծը լրամշակելու մասին, այլ մտածում ենք ոնց դրանց բերենք ԱԺ, «դուխով» գլխարկները դնենք գլխներին ու ստիպենք դիրքորոշում հայտնեն:
Փախնում են, վախկոտ նապաստակի պես կուչ են եկել, մտել են ծակերը ու ծպտունները դուրս չի գալիս:
Ոչինչ, մենք ուժեղ ենք, շատ ծանր ժամանակաշրջաններ ենք հաղթահարել, այս աղետն էլ կհաղթահարենք ու սրա միջից դուրս կգանք ավելի ուժեղացած, համախմբված, մոտիվացված ու նպատակադրված: