«Ըստ մասնագետների՝ քաղաքացիների վնասվածքների ծանրության պատճառը զինամթերքի ժամկետանց լինելն է». Գ. Մանուկյան
![]() 254 Շաբաթ, 04 հունիսի, 2022 թ., 12:36 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի գրառումը. «Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում ոստիկանական խայտառակության մասին մի քանի կարճ արձանագրում. 1/ ոստիկանները վիրավորում են ստացել իրենց իսկ արձակած լուսաձայնային արկ պայթյունի արդյունքում (կից դնում եմհաստատող տեսանյութը) 2/ մի քանի արձակված արկ ընկել է կառավարական ամառանոցի տարածքում 3/ բարձրաստիճան մի քանի ոստիկան, փոխոստիկանապետեր ի վիճակի չէին հանդարտեցնել, կառավարել կարմիր բերետավորների ոհմակներին ու տպավորություն կա, որ դրանք այլ տեղից էին կառավարվում Հ.Գ. առավոտյան ուղիղ եթերում հանգամանալից փաստերով կներկայացնեմ ողջ իրականությունը: Հ.Հ.Գ. կցում եմ Արսեն Բաբայանի մի գրառումն այդ արկերի մասով. Ստացածս տեղեկությունների համաձայն ոստիկանության կողմից այսօր հատուկ միջոցներ են կիրառել ՀՀ ոստիկանության զորքերի թիվ 1032 (Դավիթաշենի զորամասի) և թիվ 1033 զորամասի (Արգավանդ) հատուկ միջոցներ կիրառող վաշտի անձակազմից։ |