«Հանրային դժգոհության «գոլորշի» են բաց թողնում Լավրովենց հրահանգով». Արթուր Դանիելյան
Հինգշաբթի, 09 հունիսի, 2022 թ., 12:06
«Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ասըմ ա՝ եկեք գնանք ԱԳՆ, Լավրովին ասենք, որ Փաշինյանը չի արտահայտում հայ ժողովրդի կամքը: Ու սա ասում են մարդիկ, որ արել են այնպես, որ ստեղծվի տպավորություն, որ հենց Փաշինյանն է արտահայտում հայ ժողովրդի կամքը:
Քաղաքական դիակ հանդիսացող Փաշինյանին, ով նույնիսկ նախարար չէր կարում նշանակել, սրանք տարան ընտրությունների, որտեղ իբր թե պատրաստվում էին «կռել»: Շատ «անսպասելիորեն» չեն կռում: Ընտրությունների արդյունքներից չեն բողոքում, դրա փոխարեն բողոքում են հենց հայ ժողովրդից: Սաղաթելյան Իշխանին առաջադրում են ԱԺ նախագահի տեղակալ, որպեսզի այդ կառույցը չդելեգիտիմացվի: Մեկ տարի շարունակ անընդհատ հանրային դժգոհության «գոլորշի» են բաց թողնում, որ Փաշինյանին ոչինչ չսպառնա ու այս ամենն անում են հենց Լավրովենց հրահանգով:
Հիմա էլ, երբ Լավրովը եկել ա Երևան, չեն փորձում հասկանալ՝ ո՞վ հանձնեց Քարագլուխը, ի՞նչ եղավ պատերազմի ընթացքում կամ գոնե ի՞նչ վիճակ ա բանակցություններում: Չէ, իրենք գնում են Լավրովին ասեն, որ Նիկոլը քխ ա..., որ հետո իրանց չասեն՝ «այ պուտանկեք, բա խի՞ Լավրովին բան չասիք»: