Փաշինյանը ձեռքերը լվացել է քաղաքապետի ընտրության թեմայից. «Ժողովուրդ»
![]() 290 Երեքշաբթի, 14 հունիսի, 2022 թ., 09:30 «Ժողովուրդ» օրաթերթի ՔՊ-ամերձ աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ամբողջապես Երևանի քաղաքապետ է աշխատում դե ֆակտո: Չնայած Երևանի դե յուրե քաղաքապետը Հրաչյա Սարգսյանն է, բայց, օրինակ, Ավինյանն անձամբ է որոշում, թե որ վարչական շրջանում ով է թաղապետ նշանակվելու: «Ավինյանի անմիջական միջնորդությամբ են նշանակվել Աջափնյակի, Արաբկիրի, Կենտրոնի, Դավիթաշենի համայնքապետերը՝ Կամսար Բաբինյանը, Արամ Ազատյանը, Սամվել Ղուկասյանը, Ռոման Համբարձումյանը: Իր շնորհիվ թաղապետներ նշանակվող անձանց հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերում, որ Երևանի ավագանու՝ 2023-ին անցկացվելիք ընտրություննների ժամանակ թաղապետներն էլ իրեն պետք է օգնեն, որ քաղաքապետ ընտրվի,- ասել է թերթի զրուցակիցը՝ ավելացնելով։- Հիմնականում, այսպես ասած, թաղային հեղինակությունների հարող անձանց կամ ընտրություններին «ձայն բերող» անձանց հետ է համագործակցում»: Եթե անգամ Ավինյանի Facebook-ի էջին ուշադիր հետևենք, ապա կտեսենք՝ այս պահին էլ ասես ոչ պաշտոնապես, բայց Երևանի քաղաքապետն է և, օրինակ, խոսում է Երևանի մետրոպոլիտենի Աջափնյակի կայարանի կառուցումից, ծրագրերից և այլն: |