«Թող Լավրովը պատասխանի՝ որն է Լեռնային Ղարաբաղը»․ Վահրամ Աթանեսյան
![]() 1631 Ուրբաթ, 24 հունիսի, 2022 թ., 23:42 Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանի գրառումը․ «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության «չգոյության» մասին Բաքվում Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովի հայտարարությունը մեզանում ապոկալիպտիկ դատողությունների առիթ է դարձել։ Բայց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը Լավրովը չի ձևավորել, որպեսզի մի հայտարարությամբ էլ ինքը լուծարի։ Դրա համար հարկ է ԵԱՀԿ գագաթաժողով գումարել և իրավական ուժ ունեցող որոշում ընդունել։ Երկրորդ, ոչ թե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն է ԼՂ խնդիր ստեղծել, այլ ԼՂ խնդրի լուծման համար է այդ խումբը և նրա համանախագահությունը ստեղծվել։ Նոյեմբերի 9/10-ի Հայտարարության տակ առկա է նաև ՌԴ նախագահի ստորագրությունը։ Այնտեղ խոսք չկա, որ ԼՂ խնդիրը «լուծված է»։ Ավելին, հստակ գրված է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղ, կա Լաչինի միջանցք, որը Լեռնային Ղարաբաղը կապում է Հայաստանին։ Հիմա թող Լավրովը պատասխանի՝ ո՞րն է Լեռնային Ղարաբաղը, ի՞նչ է նշանակում նրա կապը ոչ թե Ադրբեջանի, այլ՝ Հայաստանի հետ։ Աղբյուրը` Վահրամ Աթանեսյան |