«Ներքաղաքական ճգնաժամը որևէ կերպ չի բեռնաթափվում». Նարեկ Սամսոնյան
Երեքշաբթի, 12 հուլիսի, 2022 թ., 00:30
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանում ներքաղաքական ճգնաժամը որևէ կերպ չի բեռնաթափվում 2018-ից սկսած: Ամեն հաջորդ տարի լարումն ավելի ա մեծանում, ճգնաժամն ավելի փակուղային ա դառնում: Էս ամեն ինչի պատճառը անգրագետ, դավաճան ու քինախնդիր իշխանությունն ա, սրանց օրոք անգամ պետական հարցերի շուրջ իշխանությունների հետ համագործակցելը նշանակում ա բարոյապես ոչնչանալ՝ հիշեք էդմոնմարուքյաններին, արմանբաբաջանյաններին ու արամսարգսյաններին, հետո հիշեք Մանվել Փարամազյանին, Փարսյանին ու տենց շարունակ:
Էս ապիկար ապաշնորհները ամեն ինչ իրենց շուրջը ոչնչացնելու, ապականելու ու պղծելու քաղաքականություն են վարում ու դա իրենց ողնուղեղի բջիջների մեջ ա, էդ մոտեցումը երբեք չի փոխվելու: Դրա համար էս երկրում ճգնաժամը ավարտվելու ա էն դեպքում, երբ սրանք չլինեն՝ քաղաքականապես, թե ֆիզիկապես արդեն էական չէ, բայց մի բան հստակ է՝ կա՛մ սրանք չեն լինում, կա՛մ մենք բոլորս:
Խաղադրույքը շատ բարձր է, իսկ պրոցեսը՝ non zero sum ու էս պրոցեսում հաղթելու է սեփական անձը 100 տոկոսով զոհասեղանին դնելու պատրաստ կողմը:
Հ.Գ. Էսքան ժամանակ դեռ հաղթում ա նեռը ու դա էլ ունի իրա կոնկրետ պատճառը ու մինչև էդ պատճառը չվերացնենք, հետևանքից չպետք ա բողոքենք»: