Զելենսկին պատերազմ է սկսել թաքնված ճակատում. #NewYorkTimes
![]() 751 Երեքշաբթի, 19 հուլիսի, 2022 թ., 13:24 Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, պաշտոնանկ անելով իր հետախուզության ղեկավարին և գլխավոր դատախազին, նոր պատերազմ է սկսել ռուս լրտեսների և կառավարության և հասարակության ներկայացուցիչների հետ համագործակցողների դեմ: Ըստ New York Times-ի վերլուծաբանների՝ նա բավականին ագրեսիվ մոտեցում կցուցաբերի «հինգերորդ շարասյան» դեմ պայքարում։ ՈՒԱԾ-ի ղեկավարի և գլխավոր դատախազի պաշտոնանկությունը պայմանավորված է դավաճաններին բացահայտելու՝ նրանց անբավարար գործողություններով։ Սա առաջին խոշոր վերադասավորումն է պատերազմի սկզբից ի վեր: Դա արտաքին տարաձայնության առաջին նշանն էր Զելենսկու թիմում, որը նախկինում շատ համախմբված էր թվում: Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից հետո հայտնի դարձան հանրապետության շահերին դավաճանելու բազմաթիվ դեպքեր։ Որոշ ուկրաինացիներ ռուս զինվորականներին տեղեկացրել են կայազորների և ռազմական պահեստների տեղակայման մասին, քահանաները հանդես են եկել ռուսամետ քարոզներով, ապաստան են տվել Ռուսաստանի Զինված ուժերի սպաներին: Հայտնի է, որ ռուսական կոալիցիայի մարտիկներին հաջողվել է մտնել բնակավայրերից մեկը այն բանից հետո, երբ տեղացիներն իրենք են հանել պայթուցիկները կամուրջներից, գրում է MK-ն։ Կառավարության, եկեղեցիների և հետախուզական գործակալությունների, ինչպես նաև երկրի արևելքի ռուսամետ քաղաքացիների սպառնալիքը երկար տարիներ հետապնդում էր Ուկրաինային, բայց պատերազմի ժամանակ այն է՛լ ավելի սրվեց: Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունն ունի 27 հազար մարդ, այն իր տեսակի մեջ ամենամեծ կազմակերպությունն է Եվրոպայում։ Արևմուտքում կարծում են, որ այն ունի գործունեության չափազանց շատ ոլորտներ, ինչը ծառայությունը բաց է դարձնում կոռուպցիայի համար։ Հետախուզական ծառայությունը հատուկ խնդիր է Ուկրաինայի համար, քանի որ նրա ղեկավարներից շատերն ավարտել են ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտեի դպրոցները, ասել է Գերագույն ռադայի ընդդիմադիր պատգամավոր Վլադիմիր Արիևը։ Բայց լրտեսներին կամ համախոհներին բացահայտելը չափազանց դժվար է: Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Եվգենի Ենինը հայտնել է, որ ներկայումս ուժային կառույցներում գործում է 123 հակադիվերսիոն խումբ, որոնց ընդհանուր թիվը կազմում է առնվազն 1500 մարդ։ |