«Նիկոլը դատապարտված է գնալ ռեպրեսիաների». Ստեփան Դանիելյան
![]() 247 Հինգշաբթի, 21 հուլիսի, 2022 թ., 14:30 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանի գրառումը․ «Մի քանի բան պետք է ֆիքսենք, որ մեր անելիքները պարզ լինեն։ - Նիկոլը դատապարտված է գնալ ռեպրեսիաների ու դրանց ծավալը գնալով մեծանալու է, ինքն այլ ելք չունի, դա իր համար կյանքի ու մահվան խնդիր է. կորցրեց իշխանությունը, կորցնելու է ամեն ինչ, իսկ իշխանությունը պահելու համար ռեպրեսիաներից զատ այլ գործիք այլևս չունի։ Սակայն իր հենասյուներն իր նման մահապարտներ չեն, դա էլ իր թույլ կողմն է։ - Քաղաքացիական հասարակություն, իրավապաշտպաններ և նման բաներ չունենք, դրանց փուչիկը պայթել է արդեն վաղուց։ Դա էլ վերջնականապես ֆիքսենք։ - Այն վիճակը, որում հիմա հայ ժողովուրդը գտնվում է, դա քաղաքական խնդիր չէ, դա արժեքային ճգնաժամ է ու լուծումը քաղաքական կուսակցությունների ծիրում չի գտնվում, այլ հանրային շարժման դաշտում է, որն արժեքային փոփոխություններ պետք է բերի՝ դրանք նախօրոք ձևակերպելով։ Սրանք ուղղակի ֆիքսենք, հետագա անելիքների համար»։ Աղբյուրը` Ստեփան Դանիելյան |