Թուրքիան հայտարարել է Ուկրաինայից հացահատիկի արտահանման համաձայնագրի ստորագրման մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարչակազմը հայտարարել է, որ ուրբաթ օրը Ստամբուլում համաձայնագիր կստորագրվի ուկրաինական հացահատիկի արտահանման վերականգնման մասին։
«Հացահատիկի արտահանման պայմանագրի ստորագրման արարողությունը, որին կմասնակցեն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, տեղի կունենա ուրբաթ օրը՝ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,- ասվում է BBC-ի հաղորդագրության մեջ։ .
Գուտերեշի գրասենյակը հաստատել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Թուրքիա կմեկնի ուրբաթ օրը, սակայն կազմակերպության խոսնակի տեղակալ Ֆարհան Հակն ասել է, որ ՄԱԿ-ը լիովին վստահ չէ, որ գործարքը կկնքվի: «Իրավիճակը մի փոքր անորոշ է մնում, ուստի չեմ կարող ասել, թե երբ ինչ-որ բան կստորագրվի, մենք դեռ ամեն ինչ չենք համաձայնեցրել»,- ասել է նա։
Անկարան հինգշաբթի ասել է, որ իր միջնորդությամբ հնարավոր է համաձայնության գալ ՄԱԿ-ի առաջարկած ծրագրի շուրջ՝ արտահանումը վերսկսելու համար։
Այժմ Ուկրաինան հացահատիկ է արտահանում Դանուբի նավահանգիստներով և ցամաքով, սակայն այդ ուղիները թույլ են տալիս արտահանել նախապատերազմյան ծավալների միայն մի փոքր մասը: Փետրվարի 24-ի ներխուժումից հետո Սև ծովի ուկրաինական նավահանգիստները, հիմնականում Օդեսան և Նիկոլաևը, արգելափակվեցին, իսկ Ազովի ծովի նավահանգիստները գրավվեցին Ռուսաստանի կողմից: