«Մոսկվայի և Ադրբեջանի հարաբերություններում «մեղրամիս» է նկատվում»․ Տիգրան Գրիգորյան
Չորեքշաբթի, 27 հուլիսի, 2022 թ., 12:30
«Ռուսաստանի համար Ադրբեջանի նշանակությունն այս փուլում մեծացել է, որովհետև Մոսկվան փորձում է այլընտրանքային շուկաներ փնտրել սեփական ապրանքների համար, քանի որ արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով լուրջ խնդիրներ են առաջացել»,- այսօր՝ «Գլոբալ զարգացումներ. մարտահրավերներին արձագանքելու ի՞նչ ներուժ ունի Հայաստանը» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը։
«Ռուսաստանում ակտիվորեն աշխատում են Հյուսիս-հարավ միջանցքի ակտիվացման ուղղությամբ, որն անցնում է նար Ադրբեջանի տարածքով ։
«Երեկ ռուսական «Ведомости» թերթը հայտնել է, որ Ռուսաստանը որոշում է կայացրել 1,5 մլրդ դոլարի աջակցություն տալ Իրանին, որ կառուցվի Աստարաշ-Ռեշտ երկաթգծի մնացյալ հատվածը։ Այսինքն՝ Հյուսիս-հարավ միջանցքը ամբողջությամբ գործարկվի։ Այդ առումով տեսնում ենք, որ Մոսկվայի և Ադրբեջանի հարաբերություններում որոշակի «մեղրամիս» է նկատվում»,- նկատել է քաղաքագետը։