«Սա թերևս հենց այն է, ինչ ուզում է Ադրբեջանը»․ Արա Պողոսյան
![]() 255 Հինգշաբթի, 04 օգոստոսի, 2022 թ., 16:48 Քաղաքագետ Արա Պողոսյանի գրառումը․ «Այսօր կառավարության նիստին Ն. Փաշինյանը կարծես թե խոսում էր Արցախի, անվտանգության և այլնի մասին։ Չանդրադառնամ խոսքերի վիճելի հատվածներին, պարզապես մեջբերեմ մի միտք, որը անաստիճան վտանգավոր է թե՛ ՀՀ և թե՛ հատկապես Արցախի գոյության համար։ Ուրեմն սույն պարոնը ասում է. «Եթե խաղաղապահ զորախումբը, Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռնմխելիությունը, ապա ԼՂ ՊԲ-ն մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Նման անհրաժեշտություն առաջացել է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը և շարունակաբար խախտում է 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները»: Սա թերևս հենց այն է, ինչ ուզում է Ադրբեջանը՝ ԼՂՀ ՊԲ կազմալուծում և ՊԲ դերը խաղաղապահ կոնտինգետի վրա դնել։ Սա միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում բերելու է Արցախի ամբողջական հայաթափման... Աղբյուրը` Արա Պողոսյան |