«Մինչ մեր Սերգեյը նամակը կստանա, իրենց հանձնված Բերձորը հանձնում են». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 295 Ուրբաթ, 05 օգոստոսի, 2022 թ., 21:12 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի գրառումը․ «Մինչ մեր Սերգեյը նամակը կստանա, կկարդա, իրենց հանձնված Բերձորը հանձնում են... Փաստորեն, եթե երեք կողմերից մեկը՝ Հայաստանը, համաձայնություն չի տվել նոր երթուղու վերաբերյալ, այս դեպքում առանց եռակողմ հաստատման, առանց Երևանի մյուս երկուսով՝ Բաքուն ու Մոսկվան կարող են բան որոշել ու իրականացնել։ Իսկ որ ռուսական խաղաղապահության մանդատի հարցում Երևանն ու Մոսկվան են համակարծիք, իսկ Բաքուն առարկում է, այ այդ դեպքում Մոսկվան ու Երևանը միասին ոչինչ չեն կարող անել, քանի որ եռակողմ համաձայնություն չկա... Պետք է նամակն ստանան, նոր առաջարկությունը քննարկեն... Ոչինչ որ Փառուխից անմիջապես հետո էր Արայիկ Հարությունյանը նամակ գրել, որ խաղաղապահների թիվն ավելացնեն... Այդ մի նամակն էլ փետրվարից մինչև հիմա չեն ստացել....»: Աղբյուրը` Ստյոպա Սաֆարյան |