Բայդենը հայտարարել է Ուկրաինային հատկացվող օգնության ամենամեծ փաթեթի մասին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է Ուկրաինային անվտանգության ապահովման համար շուրջ 3 միլիարդ դոլարի օգնության փաթեթի մասին։ Այս մասին օգոստոսի 24-ին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Վերջին վեց ամիսների ընթացքում ուկրաինացիները ոգեշնչել են աշխարհին իրենց արտասովոր քաջությամբ և ազատությանը նվիրվածությամբ: Նրանք վճռական և ուժեղ էին ռուսական լայնածավալ ներխուժման դիմաց»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը:
Բայդենը վստահեցրել է, որ Վաշինգթոնը հանձնառու է աջակցելու Ուկրաինայի ժողովրդին, որը շարունակում է պայքարել իր ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար։ «Ես հպարտ եմ հայտարարելու մինչ օրս անվտանգության աջակցության մեր ամենամեծ տրանշի մասին՝ մոտավորապես 2,98 միլիարդ դոլարի սպառազինություն և տեխնիկա, որը կտրամադրվի Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնության միջոցով», - ասել է Բայդենը:
Նրա խոսքով՝ ֆինանսավորումը թույլ կտա Ուկրաինային ձեռք բերել հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, հրետանային համակարգեր և զինամթերք, հակահրթիռային անօդաչու թռչող սարքեր և ռադարներ «երկարաժամկետ պաշտպանության համար»։