Ռուսաստանը ասիացի գնորդներին նավթի մեծ զեղչեր է առաջարկում. #Bloomberg
Ռուսաստանը դիմել է ասիական մի քանի երկրների՝ առաջարկելով քննարկել զգալի զեղչերով նավթի մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրերի կնքման հնարավորությունը, գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով արևմտյան պաշտոնյային։
Ասիացի որոշ գնորդներին մինչև 30% զեղչեր տալու վերաբերյալ նախնական բանակցությունները կարող են նշան լինել, որ Ռուսաստանը փորձում է դադարեցնել G7-ի քննարկումները ռուսական նավթի գների սահմանափակումների վերաբերյալ: ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի կողմից առաջ քաշված պլանը թույլ կտա այն երկրներին, որոնք չեն կարող միանալ ռուսական նավթի էմբարգոյին, գնել այն արևմտյան երկրների կողմից սահմանված ցածր գնով:
Ինդոնեզիայի զբոսաշրջության նախարար Սանդիագա Ունոն իր մեկնաբանություններում ասել է, որ Ռուսաստանն առաջարկել է նավթ վաճառել «միջազգային շուկայական գնից 30%-ով ցածր գնով»։ Նա հավելել է, որ նախագահ Ջոկո Վիդոդոն քննարկել է առաջարկը, «սակայն եղել է անհամաձայնություն։ Մտավախություն կա, որ մենք կհայտնվենք ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ»։
Ուկրաինա ներխուժելու համար ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փուլը ներառում է ռուսական նավթի մատակարարման արգելք, ինչպես նաև երրորդ երկրների կողմից եվրոպական ընկերությունների օգտագործումը ապահովագրական և ֆինանսական ծառայություններ մատուցելու համար՝ կապված ռուսական նավթի գնման հետ: Արգելքն ուժի մեջ է մտնում դեկտեմբերի 5-ից, սակայն ԱՄՆ պաշտոնյաները մտահոգված են, որ ներկայիս պատժամիջոցների շրջանակը կհանգեցնի նավթի գների զգալի աճին և Ռուսաստանի համար անսպասելի շահույթին: