«Եթե ինքը զենքի կարիք ունի, ինչպես կարող է մեզ զենք վաճառել». Արթուր Սաքունց
![]() 208 Երեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2022 թ., 13:06 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը գրում է. «2020թ. սեպտեմբերից հազար անգամ պետք էր հարցը բարձրացնել միջազգային կառույցներ՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդ, ու ոչ մեկ անգամ, անընդհատ, մինչև հասնել միջազգային մեխանիզմների ձևավորմանը։ Մի անգամով, կամ երկու անգամ դիմելով երբեք նման խնդիրը չի լուծվում։ Մնացինք եռակողմ հայտարարության գերի, իսկ գերու հետ բարբարոսները վարվում են իրենց ձևով։ Պարզ չի՞, որ Պուտինը երբեք չի համաձայնվելու, որպեսզի Հայաստանն այլ պետությունից զենք գնի։ Անգամ ինքը զենքի կարիք ունի հիմա ու տարբեր տեղերից է փորձում գնել։ Բա եթե ինքը զենքի կարիք ունի, ինչպես կարող է մեզ զենք վաճառել։ Բայց հա՛մ զենք չի կարող մատակարարել, հա՛մ էլ խոչընդոտում է այլ պետությունից զենք գնել, ու ով պետք է այս փակուղուց դուրս գալու քայլ անել, եթե ոչ Հայաստանի կառավարությունը»։ Աղբյուրը` Արթուր Սաքունց |