«Ի՞նչ է սա նշնակում». Արթուր Թովմասյան
![]() 228 Ուրբաթ, 23 սեպտեմբերի, 2022 թ., 17:56 Հասարակական-քաղաքական գործիչ Արթուր Թովմասյանի գրառումը. «Լսեցի՞ք ՄԱԿ-ում էդ արարածի էլույթը. ո՛չ մի խոսք Արցախի անկախության և նրա ինքնորոշման իրավունքի ու հիմնարար սկզբունքների մասին, ո՛չ մի խոսք Արցախի մեծ մասի օկուպցիայի մասին: Այդ ամենի փոխարեն շեշտը դրեց նորից Հայաստանի չափերի վրա ասելով, թե Հաաստանի սուվերեն տարածքը կազմում է 29.8 հազար քառ.կմ։ Ի՞նչ է սա նշնակում, որ այս սուբյեկտն ամբողջությամբ համաձայն է հանձնել Արցախը և Հայաստանից ինչ-որ մի մաս՝ ստորագրելով իրա համար այդ «բաղձալի» խաղաղության պայմանագիրը: Անկեղծ ասած, ես իրա էլույթից հասկացա, որ նա ձեռքերը լվացել և քաշվել է մի կողմ, ով ինչ ուզում է կտամ մենակ թողեք մնամ իշխեմ: Հիշեք, իմ Հայ ժողովուրդ՝ մեր պատմությունը ցույց է տվել, որ միշտ մեր ամրոցի դռները ներսից են բացել և Հայ Ազգի բոլոր աղետներն ու կոտորածները տեղի են ունեցել դավաճա՛ն, ստո՛ր, կեղտարյո՛ւն, ծախո՛ւ, վախկո՛տ ու գարշելի՛ ՀԱՅԵՐԻ պատճառով... Եվ հիմա Հայոց պատմությունը կրկնվում է. կա՛մ մենք ձեռք ձեռքի, ուս ուսի տված միասնական դիմադրում ենք ներքին ու արտաքին թշնամիներին, կա՛մ... Բարձրացրեք ձեր ձայնն ու բռունցքը հանուն Հայ մնալու, հայկական Ազգային երկու պետություն ունենալու համար. Աստված պահապան ժողովրդիս, Հայաստանիս ու Արցախիս: Աղբյուրը` Արթուր Թովմասյան |