ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է նախապատրաստում Ռուսաստանի դաշնակիցների համար
Եվրոմիությունը նոր պատժամիջոցներ է պատրաստում Ռուսաստանի և երրորդ երկրների մարդկանց ու ընկերությունների համար, որոնք օգնում են նրան շրջանցել պատժամիջոցները, գրում է Bloomberg-ը։
Հրատարակության համաձայն՝ նոր պատժամիջոցները Եվրոպային թույլ կտան սահմանափակել նրանց, ովքեր օգնում են Մոսկվային շրջանցել արդեն իսկ ընդունված սահմանափակումները։
Բացի այդ, պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել նրանց նկատմամբ, ովքեր արգելված ռուսական ապրանքներ են ներմուծում ԵՄ երրորդ երկրի միջոցով՝ թաքցնելով իրենց ծագման երկիրը, կամ արգելված ապրանքներ արտահանում են Մոսկվա։ Պատժամիջոցների կարող են ենթարկվել նաև Եվրոմիության քաղաքացիները։
Նոր փաթեթի առանձին կետ կարող են լինել պատժամիջոցները, որոնք թույլ են տալիս արգելանք դնել պատժամիջոցային ակտիվների նկատմամբ: Ներկայումս չկան կանոններ, որոնք թույլ են տալիս դա:
Որպես առանձին քայլ՝ հանձնաժողովն աշխատում է օրենսդրության վրա, որը թույլ կտա կալանք դնել պատժամիջոցների տակ գտնվող ակտիվների վրա: Ներկայիս կանոնները նախատեսում են, որ ակտիվների առգրավման օրինական հնարավորությունը կարող է դուռ բացել պատժամիջոցների տակ գտնվող ակտիվների օգտագործման համար՝ Ուկրաինան վերականգնելու համար: