Իշխանական պատգամավորները հերթական պագևավճարները կստանան․ «Հրապարակ»
![]() 129 Հինգշաբթի, 13 հոկտեմբերի, 2022 թ., 09:14 «Հրապարակ» թերթը գրում է․ «ԱԺ նախագահի՝ Մոսկվա գործուղման ընթացքում նրա պարտականությունները կատարող փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը երեկ պատգամավորներին պարգևատրելու կարգադրություն է ստորագրել՝ «ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին խրախուսել միանվագ դրամական պարգևատրմամբ՝ համաձայն հավելվածի», սակայն ո՛չ հավելված կա և ո՛չ էլ պարզ է, թե որ պատգամավորներին, որքան ու ինչի համար են պարգևատրում։ Ընդդիմադիրները մեզ ասացին, որ իրենք չեն ստացել պարգևավճար, ավելին՝ իրենց աշխատավարձն ամեն ամիս խիստ կրճատված է փոխանցվում՝ բացակայությունների հիմքով: Իսկ թե ինչու է ԱԺ ղեկավարությունը պարգևատրում իշխանական պատգամավորներին, ովքեր նիստերի օրակարգն արագ գլխառադ են անում, մի քանի ժամում սպառելով բոլոր հարցերը՝ հեռանում, գիտեն միայն իրենք՝ ՔՊ-ականները»: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում։ |