«Բաքուն ինքնասպանություն կգործի, եթե ԵՄ առաքելության ներկայությամբ կրակի մեր զորքերի վրա»․ Ազատ Արշակյան
![]() 207 Ուրբաթ, 21 հոկտեմբերի, 2022 թ., 18:24 Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը 24TV-ին տված հարցազրույցի ընթացքում շեշտել է, որ Ադրբեջանը պետք է տեսնի, որ Հայաստանը կարող է հակահարված տալ․ «Նրանք մեծ ամբիցիաներ ունեին և սեպտեմբերին Երևանը «Իրևան» կդարձնեին, եթե հայկական զորքը չդիմակայեր»: Արշակյանը անդրադարձել է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու ամսով ԵՄ առաքելության տեղակայմանը․ «ԵՄ դիտորդները մշտադիտարկում իրականացնելուց հետո իրենց խոսքը կասեն, և եթե Ադրբեջանը չենթարկվի ու շարունակի հարձակողական գործողությունները, պատժամիջոցներ կկիրառվեն նրանց նկատմամբ: Արևմուտքի հայտարարությունները սպառնալիք են, ժամանակը գա՝ զենքը ցույց կտան։ ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայությամբ, եթե Ադրբեջանը հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակի, դա Ադրբեջանի համար ինքնասպանություն կլինի»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |