Ովքեր են մահափորձի հեղինակները․ Էդգար Ղազարյանը անուններ նշեց
Ուրբաթ, 21 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:24
«Իմ դեմ իրականացվել է փաստացի մահափորձ և դա պայմանավորված է բացառապես իմ հասարակական- քաղաքական գործունեությամբ։ Հատկապես վերջին մեկ տարվա ընթացքում հաճախ եմ լսել, հատկապես անծանոթ մարդկանցից, որ՝ ոնց ա՞ էս տղային մինչև հիմա ոչ մի բան չեն անում, ոնց ա՞ սրան չեն սպանում, բռնության ենթարկում»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում՝ անդրադառնալով իր նկատմամբ անհայտ անձանց կողմից բռնություն կիրառելու դեպքին, ասաց քաղաքական-հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանը՝ նշելով, որ արդեն 4-րդ օրն է ոստիկանությունը չի բացահայտում օրը ցերեկով կատարված հանցագործությունը։
«Ակնհայտ է, որ այս գործի հիմնական պատվիրատուն կամ կազմակերպիչը կարա լինի կա՛մ վարչապետը, կա՛մ նրա մերձավոր իշխանական-քաղաքական շրջանակները, կա՛մ նրա ընտանիքի անդամները»,- ասաց Ղազարյանը՝ հավելելով․ «Ուզում եմ ձեզ ներկայացնել այն բոլոր իրողությունները, ինչ այս պահին գոյություն ունեն»։
Մանրամասները տեսանյութում։