«Արա Պապյանը Ալիևի փաստաբանն է դարձել»․ Վահրամ Աթանեսյան
![]() 257 Կիրակի, 23 հոկտեմբերի, 2022 թ., 15:45 Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը գրում է. «Արա Պապյանը Ալիևի փաստաբանն է դարձել։ Ասում է՝ եթե Հայաստանի տարածքը նախկին ՀԽՍՀ 29,8 հազար քկմ․-ն է, ուրեմն մենք երեսուն տարի Ադրբեջանի տարածքները օկուպացրել ենք, Ալիևը փոխհատուցման հայց կներկայացնի և էլի նման բաներ։ Նախ, գոյություն չունի միջազգային իրավական որևէ փաստաթուղթ, որ Հայաստանը Ադրբեջանից տարածք է օկուպացրել։ Երկրորդ, բա որ Մանթաշևի, Մայիլովի, Լիանոզովի, Առաքելովի և Բաքվի մյուս բոլոր հայ մեծահարուստների ժառանգները փաստաթղթերով ապացուցեն, թե իրենց նախնիներն ինչ ահռելի հարստություն են թողել Ադրբեջանին և փոխհատուցում պահանջեն, Իլհամն ի՞նչ է անելու։ Միայն Բաքու-Բաթում նավթամուղի կառուցման վրա Մանթաշևը 22 միլիոն ռուբլի է ծախսել։ Ցա-րա-կան Ռուսաստանի ռուբլի, հա՜․․․Երբ կովն արժեր հինգ ռուբլի»։ Աղբյուրը` Վահրամ Աթանեսյան |