Հրապարակվել են ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է պատժամիջոցների նոր ցուցակը, որում ներառված են մի քանի ռուս և ռուսական ընկերություններ, հայտնում են արտասահմանյան և ռուսական լրատվամիջոցները։
Ցուցակում ընդգրկված է ռուս երգչուհի Ժասմինը (Սարա Շոր), ով ցուցակում է հայտնվել ամուսնու՝ մոլդովացի քաղաքական գործիչ և գործարար Իլան Շորի հետ միասին։ Ցուցակում է նաև Իլան Շորի քաղաքական կուսակցությունը, որն անվանվել է նրա ազգանվան պատվին։ Ամերիկյան ցուցակում են նաև Իգոր Չայկան (գործարար և ՌԴ նախկին գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկայի որդին), ինչպես նաև մի քանի այլ ռուսներ։
«Մոլդովայում 2021 թվականի նախագահական ընտրությունների նախօրեին Իգոր Յուրիևիչ Չայկան Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հետ մշակել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուին տապալելու և Մոլդովային Ռուսաստանի ազդեցության գոտի վերադարձնելու մանրամասն ծրագրեր»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կայքում հրապարակված հայտարարությունում:
ԱՄՆ գանձապետարանի տվյալներով՝ Չայկան միջնորդ է հանդես եկել մոլդովացի քաղաքական գործիչ, «Շոր» կուսակցության նախագահ Իլան Շորի և Մոլդովայի սոցիալիստական ​​կուսակցության միջև՝ Իգոր Դոդոնի գլխավորությամբ։ Ռուսաստանը, իբր, պատրաստվում էր օգնել քաղաքական դաշինքին ստանալ խորհրդարանական մեծամասնություն՝ Ռուսաստանի Դաշնության շահերից բխող օրինագծերին աջակցելու դիմաց։
«National Engineering Corporation» ՓԲԸ-ի ցուցակում իրավաբանական անձանց թվում կան ևս մոտ տասը իրավաբանական անձինք, որոնցից մի քանիսը, ըստ ցուցակի հեղինակների, կապված են Իգոր Չայկայի հետ։