«ՀԱՊԿ-ի վրա ո՛չ մեծ հույս պետք է դնել, ո՛չ էլ համարել դրանում մնալը սխալ». Բաբկեն Հարությունյան
![]() 202 Ուրբաթ, 28 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:42 «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանի գրառումը. «ՀԱՊԿ անդամ երկրներն իրենց շահերն ունեն նաև Ադրբեջանի հետ, հասկանալի է, որ այսօրվա խորհրդի նիստին Հայաստանին կոչեր են անում պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ և խուսափել նոր պատերազմից, իրենց էլ չներքաշել դրանում։ Հասկանալի չէ և անընդունելի է, թե ինչու են նրանք հավասարության նշան դնում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի և ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող Ադրբեջանի միջև։ Հենց այս և նմանատիպ մոտեցումներն են պատճառ հանդիսանում կառույցի թույլ կայացվածության, բայց կան այլ հարցեր, որոնց մասին քիչ է բարձրաձայնվում։ Մեկ օրինակ՝ ի՞նչ ճանապարհով է Ռուսաստանից զենք հասնում Հայաստան, երբ Վրաստանը թույլ չի տալիս։ Պարզ է չէ՞, որ միակ ճանապարհն Իրանն է, իսկ Իրան, որ երկրների տարածքով կարող է հասնե՞լ... Հետևաբար ՀԱՊԿ-ի վրա ո՛չ մեծ հույս պետք է դնել, ո՛չ էլ համարել դրանում մնալը սխալ։ Աղբյուրը` Բաբկեն Հարությունյան |