Շաբաթ, 29 հոկտեմբերի, 2022 թ., 00:42
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը լուսանկար է տարածել ֆեյսբուքյան իր էջում՝ գրելով. «Հակիրճ...
Հիմա ուշադիր հետևում ենք, թե ում հիստերիան է սկսում և անում ենք հետևություններ»։
Լուսանկարը տարածել և իր էջում գրառում է կատարել նաև քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը. «Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախօրեին ռուսական պետական հեռուստաընկերությունը Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանին ներկայացրել է հենց այդպես՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ։ Ըստ որում, դա հաջորդում է մի քանի օր առաջ Ադրբեջանական պետական հեռուստաընկերության եթերում հաղորդավարի կողմից Ռուսաստանի հասցեին հնչած մեղադրանքներին՝ Ուկրաինայի հանդեպ ագրեսիա, պատերազմի հանցագործություններ և այլն։
Սոչիի հանդիպումից առաջ Ռուսաստանը փորձում էր մի կողմից Հայաստանին վախեցնել ու հրաժարեցնել Վաշինգթոնի ֆորմատից, մյուս կողմից էլ գայթակղել՝ ի տարբերություն 1 տարի առաջվա, որտեղ Պուտինը հստակ Արցախը համարում է Ադրբեջանի մաս, այս անգամ Արցախն առանձնացնելով․․․Սակայն քանի որ Հայաստանն ավելի բաց քարտերով է խաղում ու այսօր Փաշինյանը հայտարարեց, որ ինքը պատրաստ է շարունակել քննարկել ու աշխատել Ռուսական առաջարկի սկզբունքների վրա, եթե Մոսկվան այն պարտադրի նաև Ադրբեջանին․․․ Այսպիսի քայլերով Ռուսաստանը ոչ միայն պատժում է Բաքվին իրեն պատերազմի հանցագործ անվանելու համար, այլ մյուս կողմից էլ Բաքվին է հասկացնում հետևանքների մասին, եթե չհամաձայնի ռուսական պլանին․․․»: