«Սոչիում ևս կես քայլ է արել դեպի հաջորդ կապիտուլյացիա». Արտակ Զաքարյան
![]() 203 Երեքշաբթի, 01 նոյեմբերի, 2022 թ., 11:06 ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է. «Համատեղ հայտարարության Սոչիում ընդունված տեքստով կարելի է ասել, որ Նիկոլի գլխին կրկին դիվանագիտորեն և քաղաքականապես բամփել են: Նիկոլի հերթական «նվաճումն» այն է, որ հայտարարությունից դուրս են թողել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը: ՌԴ խաղաղարար առաքելության տեղակայման վայրը նշել են անորոշ՝ անհասցե բացազատման գոտում: Եթե նույնիսկ խաղաղարար առաքելության տեղակայման վայրի Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը չի կարողացել ներառել տեքստում, էլ ի՞նչ եք ուզում այդ անընդհատ ստորացվող բանակցողից: Ոչ մի բառ ՀՀ սուվերեն տարածքների դեօկուպացիայի կամ գերիների վերադարձի մասին, էլ չեմ ասում ինքնորոշման իրավունքի մասին: Ոչ մի խոսք կոմունիկացիաների նկատմամբ սուվերեն վերահսկողության մասին: Հիմա արդեն կարելի է ենթադրել, թե ինչպիսի «խաղաղության պայմանագիր» է պատրաստվում կնքել քաղաքական չարիքի մարմնավորումը: Տեքստում տեղ գտած մնացած ձևակերպումները ֆորմալ մտքեր են: Ինքնասիրություն ունեցող մարդիկ վստահ եմ՝ ամոթ և անարգանք են զգում Նիկոլի նման «ներկայացուցիչ» ունենալու համար: Ոչ մի քաղաքական, դիվանագիտական, անվտանգային հենարան չի թողել այս խեղճ ու կրակ, տանջված ժողովրդի վաղվա օրվա համար: Ամեն բան մսխել է մինչև վերջին հնարավորությունը՝ պատրաստ լինելով խմել բազմաչարչար ժողովրդի արյան վերջին կաթիլը: Կարող ենք արձանագրել, որ Սոչիում ևս կես քայլ է արել դեպի հաջորդ կապիտուլյացիա»: Աղբյուրը` Արտակ Զաքարյան |