Հայաստանը և Իրանը հուշագիր են ստորագրել
![]() 1891 Երեքշաբթի, 01 նոյեմբերի, 2022 թ., 16:48 Ինչպես հայտնել էինք, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Թեհրանում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հանդիպումը: Հայաստանի վարչապետի այցն, անկասկած, բեկումնային կլինի երկու երկրների զարգացման գործում, ասել է Ռայիսին՝ հավելելով, որ երկու երկրների միջև լավ հարաբերությունները դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանում և աշխարհում: ԻԻՀ նախագահի խոսքով՝ տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծեն տարածաշրջանային դերակատարները: Իր հերթին Հայաստանի վարչապետը բարձր է գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ Ռայիսիի մոտեցումը: Փաշինյանը նաև ներկայացրել է երեկ Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքները: Mehrnews-ը գրում է, որ Հայաստանը և Իրանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել էլեկտրաէներգետիկայի և գազի համաձայնագրի երկարաձգման վերաբերյալ: |