«Ֆրանսիայի նախագահն ԱՄՆ պետական այցն սկսել է կոշտ հայտարարություններով». Հակոբ Բադալյան
![]() 268 Ուրբաթ, 02 դեկտեմբերի, 2022 թ., 00:36 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Ֆրանսիայի նախագահն ԱՄՆ պետական այցն սկսել է Բայդենի տնտեսական քաղաքականության հանդեպ կոշտ հայտարարություններով: Շաբաթներ առաջ Սպիտակ տունը հռչակեց գնաճի զսպման քաղաքականություն, որում մեծ ծավալի ներդրումներ է նախատեսում, այսպես ասած, էկոլոգիապես մաքուր արդյունաբերությունում, այդ թվում՝ նաև արտադրություններին պետական աջակցությամբ: Եվրոպայում այդ քաղաքականությունը դիտարկում են իրենց տնտեսության դեմ՝ համարելով, որ ԱՄՆ-ն, ըստ էության, գործում է պրոտեկցիոնիզմի սկզբունքով և սուբսիդավորում իր արտադրողներին, ինչից տուժելու են եվրոպացի արտադրողնները: «Ես չեմ ուզում լինել շուկա ամերիկյան ապրանքների համար, որովհետև մենք էլ արտադրում ենք այդ նույն ապրանքներից», կոնգրեսականների և գործարարների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը: Դուք այդ քաղաքականությամբ գուցե կլուծեք ձեր խնդիրները, բայց կխորացնեք իմ խնդիրները, ասել է Մակրոնը, նշելով, որ Ֆրանսիայում էլ կա միջին խավ, որն ունի աշխատանքի կարիք: Մեզ համար այս հարցերը բոլորովին «հեռու» չեն, որովհետև արևմտյան հավաքականության «իդիլիայի» մեր տպավորությունը որքան հաճելի է ականջի համար, նույնքան կարող է տհաճ հետևանքներ ունենալ, եթե լինի քաղաքական որոշումների կամ անելիքների մշակման հիմքում: Բանն այն է, որ այդ խորքային տնտեսական դիմակայությունն է նաև թելադրում քաղաքական վարքագիծ մեծ խաղատախտակի վրա, այդ թվում՝ նաև մեզ արդեն անմիջականորեն, մոտիկից առնչվող որոշումներ տեսքով»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |