«Լաչինի միջանցքը փակելն արտառոց բան չէր, այդպիսի բաներ լինելու են». Հովիկ Աղազարյան
![]() 318 Երկուշաբթի, 05 դեկտեմբերի, 2022 թ., 15:54 ՔՊ-ական Հովիկ Աղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է դեկտեմբերի 3-ին ադրբեջանական կողմի սադրանքին՝ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին փակելուն՝ այդպիսով կտրելով Արցախի կապը ՀՀ հետ և հաղորդակցությունը Շուշիի շրջանի Բերդաշենի ենթաշրջանի գյուղերի հետ․ «Պետք է նկատել, որ նմանատիպ միջադեպեր, սադրանքներ կլինեն, սա ունի ամենաքիչը երկու նպատակ․ անհարմարություն ստեղծել մեր հայրենակիցների համար, որոնք այցելում են իրենց հարազատներին, և որպեսզի մի օր փորձեն իրականացնել հեռահար նպատակը՝ հայաթափեն Արցախը։ Շատ լավ է, որ լրագրողներն անընդհատ պահում են իրենց ուշադրության կենտրոնում այդ հարցերը, բայց մեկնաբանելու, ներկայացնելու մեջ երանգը չպետք է լիներ, որ դա ինչ-որ մի արտառոց բան է տեղի ունեցել․ այդպիսի բաներ լինելու են»։ |