«Ժողովուրդը հարմարվել է Փաշինյանի մնալուն, դրա համար էլ իշխանությունն ավելի լկտի ու ցինիկ է դարձել»․ Կ․ Տոնոյան
![]() 281 Շաբաթ, 10 դեկտեմբերի, 2022 թ., 23:42 «Ժողովուրդը հարմարվել է Նիկոլ Փաշինյանի մնալուն, դրա համար էլ իշխանությունն էլ ավելի լկտի ու ցինիկ է դարձել, իրենց վախերը վերացել են, թույլ են տալիս իշխանությանը ոչ հարիր պահվածք, մինչդեռ իշխանությունը ժողովրդի համակրանքը պետք է նվաճի համեստությամբ ու հարգանքով»,-այս մասին 24TV-ի հաղորդման ժամանակ ասել է հասարակական գործիչ Կարին Տոնոյանը: «Երկրի դարպասները բաց են, բայց որոշ մարդկանց համար կարևոր է ասֆալտի լինել- չլինելը, ծիծաղելի է, երբ տունդ ցանկացած պահի քանդման առջև է, բայց դու հատակ ես կառուցում: Այս ժողովրդին անառողջ են դարձրել, երկու օր առաջ Եռաբլուրում ադրբեջանցիների կողմից քառատված Գայանեին հուղարկավորեցին, բայց ոչ մեկ այդ մասին չիմացավ, խոսում էին միայն հրավառությունից ու լուսավորությունից»,- ասել է Տոնոյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |