«Ինչու են ակտիվացել ադրբեջանցի «բնապահպանները»». Անդրանիկ Թևանյան
Երկուշաբթի, 12 դեկտեմբերի, 2022 թ., 17:36
ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը գրում է. «Ինչու են ակտիվացել ադրբեջանցի «բնապահպանները» և ինչու է պարբերաբար փակվում Արցախ-Հայաստան կյանքի ճանապարհը
Ադրբեջանցիները հերթական անգամ փակել են Արցախ-Հայաստան մայրուղին։ Սա 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է։ Այդպիսով Ադրբեջանը ցույց է տալիս էթնիկ զտումներ անելու և հայերի ցեղասպանություն իրականացնելու իր մտադրությունները։
Սա նաև ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը խնդիր է դրել դուրս բերել ռուս խաղաղապահներին Արցախից և նոր պատերազմ սկսել Հայաստանի դեմ։
Նման սադրանքների պատճառները պետք է փնտրել նաև Երևանում, ավելի ստույգ՝ ՀՀ կառավարության շենքում։
Եթե Հայաստանի խորհրդարանական մեծամասնությունը, ՀՀ կառավարության ղեկավարից ստացած հրահանգով, հրաժարվում է «հանրապետություն» բառից ու առաջարկում է ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի մեր հայտարարության մեջ 44-օրյա պատերազմին վերաբերող հատվածում չօգտագործել «ռազմական ագրեսիա իր իսկ պատմական տարածքում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության» ձևակերպումը, այլ դրա փոխարեն գրել «հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ»,