«Սորոսականնե՛ր ու նատօաթրքասերնե՛ր, Նիկոլն իր պարտականությունը կատարո՞ւմ է». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 177 Չորեքշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2022 թ., 16:48 ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը գրում է. «Սորոսականնե՛ր ու նատօաթրքասերնե՛ր, հերիք չէ՞ պղտոր ջրում ձուկ բռնեք։ Սպանեցիք թողեցիք. Ռուսաստանը սա չի անում, Ռուսաստանը նա չի անում։ Նիկոլն իր պարտականությունը կատարո՞ւմ է։ Լաչինն ու Աղավնոն, Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ տարածքն ու Արցաախի մեծ մասն ո՞վ է հանձնել, նախկիններն ու ռուսները երևի։ Ոչ մի խոսք Թուրքիայի ու ՆԱՏՕ-ի դեմ չեք ասում։ Թուրքական նատօական բայրաքթարն է մեր հազարավոր տղաների զոհեր բերել։ Թուրքիան ու ՆԱՏՕ-ն են աջակցում Արցախի հայաթափմանը։ Վաշինգթոնի պլանի համաձայն է, որ Արցախը պետք է անցնի Ադրբեջանին։ 400 հեկտարի համար ճղում էիք ձեզ, բա գնացեք մի բան խոսեք Թուրքիայի, ՆԱՏՕ-ի ու նրանց կամակատար նիկոլիզմի դեմ։ Դրսի հովանավորները թույլ չե՞ն տալիս։ Երազում եք ռուսը գնա տարածաշրջանից։ Որ գնաց, թուրքերն են ձեր տներն այցելելու թեյախմության ու ոչ միայն։ Բայց երևի ձեր ուզածն էլ դա է...»: Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |