«Եթե ընդդիմությունը շատ է սիրում Արցախը, թող գնա այնտեղ, պաշտպանի»․ Հակոբ Ասլանյան
![]() 296 Չորեքշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2022 թ., 16:18 Այսօր լրագրողների հետ զրույցում ՔՊ-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հայտարարել է, որ խաղաղապահները ուժ կիրառելու իրավունք չունեն, եթե պետք է ուժ կիրառեն, ուրեմն թող դուրս գան։ Անդրադառնալով ընդդիմության այն առաջարկին, որ անհրաժեշտ է ԱԺ-ում ընդունել հայտարարություն, որով կընդգծվի, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, Ասլանյանը նկատել է․ «Եթե ընդդիմությունը այնքան շատ է սիրում Արցախը, թող գնա էնտեղ, Արցախը պաշտպանի, իշխանությունը անում է իր ձեռքից եկած ամեն ինչ, սա դիվանագիտություն է։ Փաստացի մեր պարտությունը սկսվել է 1994 թվականից, երբ Հայաստանը ստորագրել է այն փաստաթղթի տակ, փոխանակ պահանջեինք, որ Արցախը ստորագեր։ Երբ Հայաստանը ստորագրեց 1994 թվականի հրադադարի փաստաթղթի տակ, միջազգային հանրությանը հանեց իր դեմ և մեզ կպցրեցին ագրեսորի պիտակ»։ |