«Էս կոմեդիան․․․ պիլասոս չի էլի, էդ մի քիչ ավելի լուրջ գործ է»․ Արմեն Աշոտյան
![]() 197 Չորեքշաբթի, 28 դեկտեմբերի, 2022 թ., 16:24 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած ՀՀ-ի, Ադրբեջանի և ՌԴ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը չմասնակցելուն, ասել է․ «Պատկերացնո՞ւմ եք, չէ՞, ինչքան ապուշի տեղ պետք ա դնել սեփական ժողովրդին ու մնացածին, որ ասել է հետևյալը՝ Ռուսաստա՛ն, դու ես պատասխանատու ու մեղավորը Լաչինի միջանցքը փակ պահելու համար, բայց ես չեմ գնում Ռուսաստան, որովհետև Լաչինի միջանցքը փակ է, դրա փոխարեն՝ զանգում եմ Ֆրանսիա, Բրյուսել, Վաշինգթոն։ Էս կոմեդիան․․․ պիլասոս չի էլի, էդ մի քիչ ավելի լուրջ գործ ա։ Այսինքն՝ դու չես գնում այնտեղ, որտեղից կախված է Լաչինի միջանցքի բացումը, որովհետև դու Լաչինի միջանցքով ես զբաղված մի տեղում, որտեղից կախված չի բացումը»,- նշել է Աշոտյանը։ |