«Ի՞նչ է արել Հայաստանը, որպեսզի ունենա դաշնակիցներ»․ Արգիշտի Կիվիրյան
![]() 197 Շաբաթ, 31 դեկտեմբերի, 2022 թ., 14:36 Վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի ֆեյսբուքյան գրառումը․ «Այն որ ասում են, թե Հայաստանը դաշնակից չունի։ Դաշնակից ունենալու ու դաշնակցից քո ուզածը ստանալու համար պետք ա օր ու գիշեր քրտնաջան աշխատես, ու հիմնականում ստվերային, հատուկ ծառայությունների գծով։ Օրինակ չլինեն Իսրայելի հատուկ ծառայությունները, հենց ներկայիս Իսրայելի դաշնակիցները հերթ կկանգնեն իրեն փռթելու համար։ Մարդիկ գիտեն ու աշխատում են, թե ոնց ապահովեն, որ այս կամ այն երկրի ղեկավարին, քաղաքական թիմին պարտադրեն իրենց կամքը։ Գլոբալ առումով Իսրայելի բոլոր դաշնակիցները դա իրենց քրտնաջան աշխատանքի ու պարտադրանքի արդյունքն են, թե չէ ոչ մեկը կամավոր չէր նետվելու այդ արհեստական պետությունը պաշտպանելու համար։ Հիմա անկախությունից ի վեր, ինչ ա արել Հայաստանը ու իր համապատասխան մարմինները, որպեսզի ունենա դաշնակիցներ։ Կարելի է ասել, զրո, ոչինչ, բացի սրանից նրանից բան պահանջելուց ու չստանալով՝ խիստ նեղսրտելուց։ Աշխարհը հաստատապես մեղք չունի, որ մանկամիտ ազգերը համառորեն չեն ուզում հմտանալ քաղաքականության մեջ, ու մշտապես մնում են երեխայական պատկերացումների մակարդակում...»։ Աղբյուրը` Արգիշտի Կիվիրյան |