«Ի՞նչ պետք էր հարցը ձևակերպել այնպես, որի պատասխանը սպասելի էր»․ Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 241 Շաբաթ, 14 հունվարի, 2023 թ., 11:48 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը գրում է. «Իսկ ավելի ճիշտ չէ՞ր լինի Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարին ոչ թե գործադիր իշխանությանը վերաբերող հարց տրվեր, այլ հենց իր իրավասության դաշտում գտնվող հարց։ Օրինակ, մադամ, ամիսներ առաջ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինը բանաձևեր է ընդունել, որով Գործադիր իշխանությանն առաջարկել է ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, և դրանք ընդունվել են գրեթե միաձայն։ Ֆրանսիայի խորհրդարանը չի՞ պատրաստվում իր այս խորհրդատվական կարծիք դիրքորոշման շուրջ քննարկման հրավիրել Գործադիր իշխանությանը, մանավանդ որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ապացուցում է, որ Արցախի բնակչությանը Ադրբեջանի «վերաինտեգրացիային» թողնելը հավասարազոր է նրանց ցեղասպանության դատապարտելուն... Սա մեկ օրինակ է, ոչ միակը, բայց որի հիմքում հենց օրենսդիրի կարծիքն է, որից խուսափել չէր կարող դրա ղեկավարը... Թող ասեր՝ դրա ժամանակն է կամ դեռ դրա ժամանակը չէ... Ի՞նչ պետք էր հարցը ձևակերպել այնպես, որի պատասխանը սպասելի էր... Ըստ որում, երբ տիկինը գործադիր իշխանությունը չէ... Աղբյուրը` Ստյոպա Սաֆարյան |