Իրանն ավելացնում է նավթի արտահանումը՝ չնայած ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին. #Reuters
Չնայած ԱՄՆ պատժամիջոցներին, իրանական նավթի արտահանումն աճել է 2022 թվականի վերջին երկու ամիսներին՝ հասնելով օրական մոտ 1,2 միլիոն բարելի բարձրակետին և պահպանում է հետագա աճի ներուժը 2023 թվականին:
Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով նավթային շուկայի պրոֆիլային ընկերությունների տվյալներին։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2018 թվականին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումից հետո՝ դուրս գալ 2015 թվականի Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրից, պետությունները վերսկսել են պատժամիջոցները և սահմանափակումներ մտցրել իրանական նավթի արտահանման վրա։
Նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, ով ձգտում էր երկարաձգել միջուկային համաձայնագիրը, արտահանումը սկսեց աճել և շարունակեց աճել՝ չնայած բանակցությունների դադարեցմանը և ռուսական հում նավթի մրցակցությանը, որը վաճառվում է մեծ զեղչերով:
Շուկայի մասնակիցների նախնական գնահատականներով՝ Իրանից հում նավթի արտահանումը 2022 թվականի դեկտեմբերին կազմել է օրական միջինը 1,2 միլիոն բարել, ինչը 42 հազար բարելով ավելի է օրական նոյեմբերի համեմատ և 130 տոկոսով ավելի, քան մեկ տարի առաջ, և ամենաբարձրն է 2022 թվականին։
Չինաստանը շարունակում է մնալ իրանական նավթի ամենամեծ գնորդը, որին պատժամիջոցների ենթարկված Թեհրանը հում նավթ է վաճառում կեղծ փաստաթղթերով, որպեսզի թաքցնի դրա իրական ծագումը և պաշտպանի Պեկինը ԱՄՆ-ի պահանջներից:
Բացի այդ, անցյալ տարի Իրանը ակտիվացրեց համագործակցությունը Վենեսուելայի հետ, որը նույնպես ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ էր՝ նրան ուղարկելով իր թեթև նավթը հետագա վերամշակման և որոշ քիմիական բաղադրիչներ, որոնք անհրաժեշտ են արտահանվող հում նավթ արդյունահանելու համար: Հրատարակությունը նշում է, որ միջուկային համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց և հակաիրանական պատժամիջոցների վերսկսումից հետո Իրանից հում նավթի արտահանումը 2020 թվականին նվազել է օրական 100 հազար բարելի՝ 2018 թվականի ավելի քան 2,5 միլիոն բարելի դիմաց, ինչը հանգեցրեց Իսլամական Հանրապետությունում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի կտրուկ վատթարացման։