ՌԴՀԾ-ն Apple-ին տուգանել է 1,2 միլիարդ ռուբլիով
Ռուսաստանի Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը որոշել է տուգանքի չափը, որը պետք է վճարի ամերիկյան Apple ընկերությունը հավելվածների շուկայում չարաշահումների դեպքում, հայտնել են ծառայությունից։
Զեկույցի համաձայն՝ տուգանքը կազմում է 1,2 մլրդ ռուբլի։ Հուլիսին կարգավորող մարմինը, որն ամերիկյան ընկերությունը ճանաչեց հակամենաշնորհային օրենքները խախտող, նշեց, որ տուգանքը սակարկելի կլինի և կկազմի Ռուսաստանի Դաշնությունում ընկերության տարեկան հասույթի 0,01-0,15%-ը։
Կարգավորիչը Apple-ի դեմ գործ է հարուցել 2021 թվականի հոկտեմբերի վերջից։ Նախկինում ծառայությունը նախազգուշացում էր տվել Apple-ին՝ անդրադառնալու խախտմանը, որը կապված է օգտատերերի կողմից AppStore կատալոգի հավելվածներում ապրանքների համար արտաքին հղումների միջոցով վճարելու անկարողության հետ: Նախազգուշացումը պետք է կատարվեր մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ը։