«Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ չեն քննարկվում, մի սպասեք». Արթուր Թովմասյան
![]() 166 Չորեքշաբթի, 01 փետրվարի, 2023 թ., 17:54 Հասարակական-քաղաքական գործիչ Արթուր Թովմասյանի գրառումը. «Երեկ Ժոզեպ Բորելը հայտարարեց, որ Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ չեն քննարկվում՝ կապված Լաչինի ճանապարհի շրջափակման հետ։ Սա «ԵՄ»-ի միայն գործիքներից մեկն է՝ առաջ մղելու արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ընդհանուր նպատակները», ուղիղ և անկաշկանդ կերպով բացատրել է եվրոպացի գլխավոր դիվանագետը, ասելով, որ նա մշտական կապի մեջ է երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ, և նրա կարծիքով՝ այդ երկրների ղեկավարները «հանձնառու են երկխոսության միջոցով լուծել խնդիրները»։ Այնպես որ, պատժամիջոցներ չեն լինի, մի սպասեք, նա հստակ նշել է Եվրոպային՝ գազ, հայերին՝ երկխոսություն, աշխարհին էլ՝ խաղաղություն: Ու հիշե՛ք, մինչև հայի թասիբը չվերականգնվի, մենք ՀԱՅՐԵՆԻՔ չենք ունենա, մնացածը՝ լոլոներ են»: Աղբյուրը` Արթուր Թովմասյան |