«Լավրովն Ալիևի փաստաբանությունը նոր չի ստանձնել». Գայանե Աբրահամյան
![]() 158 Հինգշաբթի, 02 փետրվարի, 2023 թ., 17:00 ԱԺ նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանի գրառումը․ «Ես զարմանում եմ ձեր զարմանքի ու զայրույթի վրա, դաշնակցի վրա հույս դնելու ինքնախաբեության թմբիրից շատ վաղուց պետք է դուրս գայինք։ Իսկ Լավրովն Ալիևի փաստաբանությունը նոր չի ստանձնել, ուղղակի հիմա դրա համար հավելյալ ջանք ու եռանդ է դնում։ Բայց այս հարցազրույցի մեզ վերաբերող հատվածում ավելի վտանգավոր դրվագ կա, որը կարծես ուշադրությունից դուրս է մնացել, այն, որ դիվանագիտության գուրոն «շփոթում» ու նույնականացնում է ՀՀ սուվերեն տարածքի դեմ սեպտեմբերյան հարձակումն արցախյան հակամարտության հետ՝ անհեթեթ ու կեղծ արդարացումներ գտնելով ՀԱՊԿ անգործության համար։ Այս միտումն իսկապես վտանգավոր է և սրա դեմ պետք է համարժեք հակադարձումներ լինեն տարբեր խողովակներով, սա իսկապես լուրջ խնդիրների կարող է հանգեցնել»։ Աղբյուրը` Գայանե Աբրահամյան |