Հանրային վայրերի օգտագործման կանոնները խախտելու դեպքում տուգանք կսահմանվի. «Ժողովուրդ»
![]() 117 Չորեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2023 թ., 09:12 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Չնայած Ազգային ժողովի նստաշրջանը մեկնարկել է, և օրակարգում 20-ից ավելի հարց է ընդգրկված, սակայն բոլորի ուշադրությունն այն միջնորդություններն են, որ խորհրդարանում արդեն ներկայացրել և պետք է ներկայացնի ՀՀ գլխավոր դատախազը պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Չարչյանի մասով։ ԱԺ օրակարգում կան այլ հարցեր ևս, որոնք կարևորություն են ներկայացնում։ Դրանցից մեկով Երևանի քաղաքապետարանն ու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն առաջարկում են փոփոխություններ կատարել «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում։ Մասնավորապես՝ այսուհետ Երևանի ավագանին ունենալու է նոր գործառույթ և կարողանալու է սահմանել բացօթյա վայրերում (փողոց, մայթ, հրապարակ, այգի, պուրակ և այլն) մշակութային գործունեության իրականացման կարգը: Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ հանրային վայրերում (բացօթյա վայրերում) իրականացվող ստեղծագործական, մշակութային գործունեությունը կարող է լուրջ անհարմարություններ պատճառել այլ քաղաքացիներին: Եվ, ահա, Երևանի ավագանու կողմից կարգը սահմանելուց զատ, նաև փոփոխություններ են կատարվելու «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենքում։ Ըստ այդմ՝ մշակութային գործունեության իրականացման նպատակով հանրային բացօթյա վայրերի (փողոց, մայթ, հրապարակ, այգի, պուրակ և այլն) օգտագործման պայմանները, պահանջները և սահմանափակումները խախտելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով»: Ամբողջությամբ հոդվածը՝ թերթի այսօրվա համարում: |